Socialdemokratiet præsenterer stærkt hold til kommunalvalget 2025

Vi i Socialdemokratiet har nu afsluttet vores interne afstemning, og vi er stolte af at præsentere vores hold til kommunalvalget den 18. november 2025. Vores hold består af engagerede kandidater, der repræsenterer hele Syddjurs Kommune og spænder over en bred aldersfordeling. Vi har arbejdet intensivt i over et år for at finde de rette kandidater, og vi er glade for at kunne præsentere et stærkt og mangfoldigt team.

I de sidste par måneder har vi afholdt møder med vores kandidater og er i gang med at udarbejde vores politiske program, som vi vil gå til valg på. Vi lægger stor vægt på at uddanne vores kandidater, så de er godt forberedt på de udfordringer, der måtte komme. Som formand er det vigtigt for mig, at vores valgkamp fokuserer på politik og ikke personangreb. Vi går efter bolden og ikke manden/kvinden, og vi går selvfølgelig også efter fakta og ikke formodninger.

Vores kandidatliste kan ændre sig frem til august, da der kan komme flere kandidater til. Disse vil blive placeret bagerst på listen til valget den 18. november. Desværre har vi i Syddjurs ikke haft mulighed for at finde en kandidat til regionsvalget, og derfor stiller vi ikke med en kandidat fra Syddjurs.

Generalforsamling og vi i bestyrelsen ønsker, at der bliver valgt en kandidat, som vil arbejde for hele Djursland, hvilket Else Søjmark har gjort i de 4 år, hun har været på denne post. Hun har været god til at lytte til vores bekymringer og har også talt vores sag i regionsrådet. Vi i bestyrelsen kan godt være nervøse for, at det vil fortsætte, hvis det bliver Karoline Bergkvist Søgaard, da vi ikke på noget tidspunkt har hørt fra hende i Syddjurs, og det er selvom vi har gjort opmærksom på, at det vil være en god idé, at hun kom forbi for at fortælle lidt om hendes politik.

Vi i bestyrelsen er også lidt bekymrede omkring dobbeltmandater og vil gerne indrømme, at vi ser en stor fare, når man stiller op både til regionsrådsvalget og KV25. Kan man så arbejde for hele Djursland, eller vil det bare være Norddjursland? Så fra bestyrelsens side vil vi gå efter at stemme på en kandidat, som vil hele Djursland og ikke kun Norddjurs, og så er der pt. kun et navn, som vi kan sige, og det er Else Søjmark, som vi vil anbefale som vores første valg.

For spørgsmål kan formanden for Socialdemokratiet i Syddjurs, Jan Bruno Jensen, kontaktes på mobil 91250423. Ønsker man at stille op til KV25 for Socialdemokratiet, er man også velkommen til at kontakte formanden.

Vi ser tilbage på de sidste tre år med stor tilfredshed over Michael Stegger Jensen indsats som borgmester. Han har formået at samle byrådet og har i de sidste to år fået vedtaget et budget med et samlet byråd, hvilket er en stor bedrift. Michael Stegger har vist en imponerende evne til at skabe konsensus og samarbejde på tværs af politiske skel, hvilket har resulteret i en række positive initiativer og projekter for vores kommune.

Vi ser frem til valget den 18. november 2025 med et stærkt og engageret hold. Vi er overbeviste om, at vores kandidater vil kunne bidrage positivt til udviklingen af Syddjurs Kommune og sikre, at vores område fortsat er et godt sted at bo og arbejde.

Vi opfordrer alle vores medlemmer og borgere i Syddjurs Kommune til at engagere sig i valgprocessen og støtte vores kandidater. Sammen kan vi skabe et bedre Syddjurs.

Listen ser ud sådan:

Efter urafstemning i partiet. Opgjort d. 23. februar 2025.

  1. Michael Stegger, borgmesterkandidat.
  2. Anita Søholm.
  3. Jan Fischer.
  4. Christina Furholm Kjærgaard.
  5. Ole S. Hansen.
  6. Camilla Rønde.
  7. Peter Ravn.
  8. Svend Astrup.
  9. Lene Straarup Møller.
  10. Steffen Skifter.
  11. Daniel August Buttenschøn.
  12. Carina Manley Hansen.
  13. Sidse Grarup Vangsted.
  14. Peter Grarup Westergaard.
  15. Dennis Dybdal.
  16. Claus Busk
  17. Linda Skovbjerg.